Timers Tonya Pacheco, left, and Boulder McKinney signal they are prepared for the start of a race.

The Houston swim team set a scoring record en route to consecutive wins to begin the 2011 season.

Coach Toni McKinney said the team’s 998 points were the most in the history of the team. Houston easily topped Seymour (714) and Willow Springs (563) in Saturday’s home meet.

It was the second straight victory to start the season for Houston.

Three swimmers added high-point honors: Caleb Adkison, 13-14 boys; Samuel Hendrix, 15-16 boys; and Lori Leichliter, 26-39 women.

Here are Houston’s results:

INDIVIDUAL MEDLEY

8U girls: Hailee Hoyle, second, 3:26.20.

9-10 girls: Chloe Wright, fourth, 2:27.73.

11-12 girls: Sydney Anderson, second, 2:03.35.

13-14 girls: Nora Dixon, second, 1:36.35.

15-16 girls: Nicki Craig, first, 1:34.16; Stephanie Mitchell, fourth, 1:45.90.

17-25 girls: Jennifer Barton, first, 1:41.18; Lauren Kelley, second, 1:53.06.

26-39 women: Lori Leichliter, first, 1:48.53.

9-10 boys: Paydon Dixon, second, 2:32.10.

15-16 boys: Samuel Hendrix, first, 1:24.88.

17-25 boys: Braden McKnight, second, 1:24.40.

SHORT FREESTYLE

8U girls: Amelia McKinney, fourth, 37.20; Kellsi Gayer, fifth, 41.46.

9-10 girls: Madyson Tune, fourth, 22.47; Chloe Wright, sixth, 24.33.

11-12 girls: Emma Sisk, second, 19.27; Adrianna Bard, fifth, 32.50.

13-14 girls: Megan Silveus, first, 16.20; Autumn Walker, second, 17.80.

15-16 girls: Dakota Hugenot, third, 20.80.

17-25 girls: Elizabeth Hayes, first, 15.14; Elisa Kelley, second, 16.84; Lauren Kelley, third, 17.22.

26-39 women: Tina Bay, first, 17.25; Stacey Silveus, second, 20.39; Rhonda Huff, fifth, 26.00.

40-up women: Gail Hayes, first, 15.86.

8U boys: Isaiah Anderson, fifth, 34.44; Hunter McKinney, sixth, 38.53.

9-10 boys: Logan Pacheco, fourth, 26.38; Noah Anderson, fifth, 30.16; Lance Smith, sixth, 45.44.

11-12 boys: Brian Leichliter, fourth, 19.75.

13-14 boys: Blade Baker, first, 17.23; Jonathan Howard, second, 19.52; Jonathan Wright, third, 19.58.

15-16 boys: Bryce Thornton, first, 18.45.

17-25 boys: Andrew Finn, first, 14.72; Michael Shea, second, 15.05; Greg Ryan, third, 18.60.

26-39 men: Mike Pacheco, first, 17.55.

40-up men: Jamie Albrecht, fourth, 17.90; Bill Wright, fifth, 18.43; Art Thomas, sixth, 18.46.

LONG FLY

9-10 girls: Darby Bell, fourth, 1:09.35.

11-12 girls: Abby Dzurick, third, 1:01.17; Samantha Wagner, fourth, 1:22.32.

13-14 girls: Nora Dixon, second, 45.24.

15-16 girls: Nicki Craig, first, 42.72; Dakota Hugenot, third, 50.36.

9-10 boys: Joshua Stell, first, 1:10.87; John Shriver, second, 1:14.00.

13-14 boys: Caleb Adkison, first, 45.48.

BREAST STROKE

8U girls: Kellsi Gayer, second, 42.42; Hailee Hoyle, third, 53.61; Sarah Higgins, fifth, 1:04.05.

9-10 girls: Rachel Arthur, fifth, 32.90; Amber Johnson, sixth, 33.40.

11-12 girls: Sydney Anderson, second, 23.78; Alyssa Hayes, third, 24.36; Adrianna Bard, fifth, 42.18.

13-14 girls: Kaylee Evans, first, 28.23; Elexis Calhoun, second, 28.38; Autumn Walker, fourth, 27.40.

15-16 girls: Stephanie Mitchell, third, 25.40.

17-25 girls: Jamie Barton, first, 21.09; Amber Honig, second, 22.94.

40-up women: Gail Hayes, first, 22.68; Barbara Earley, second, 28.58.

8U boys: Isaiah Anderson, second, 33.60; Hunter McKinney, fifth, 44.31.

9-10 boys: John Shriver, first, 26.15; Noah Anderson, fourth, 36.82; Lance Smith, sixth, 41.15.

11-12 boys: Ethan Hoyle, third, 33.95.

13-14 boys: Caleb Adkison, first, 20.08; Jonathan Howard, second, 29.60.

15-16 boys: Ben Hugenot, second, 20.39.

17-25 boys: Andrew Finn, first, 17.86; Braden McKnight, second, 17.98; Greg Ryan, third, 21.28.

40-up men: Rick Earley, third, 23.45; Bill Wright, fifth, 27.09.

MEDLEY RELAY

8U girls: Second, 2:47.84.

9-10 girls: Second, 1:53.65; Fourth, 2:08.96.

11-12 girls: Second, 1:43.02.

13-14 girls: First, 1:24.67; Second, 1:40.35.

15-16 girls: Second, 1:23.91.

17-25 girls: First, 1:21.60.

26-up women: First, 1:27.60.

8U boys: Third, 2:57.48.

9-10 boys: Second, 1:47.52; Third, 2:11.01.

11-12 boys: Fourth, 2:10.63.

13-14 boys: Second, 1:34.13.

15-16 boys: First, 1:21.69.

17-25 boys: Second, 1:13.62; Third, 1:14.69.

26-39 men: Second, 1:20.80; Fourth, 1:32.23.

LONG FREESTYLE

8U girls: Kasey Richards, second 1:22.22; Summer Albrecht, third, 1:28.09; Kellsi Gayer, fourth, 1:32.80.

9-10 girls: Madyson Tune, third, 54.85; Elayna Sisk, fourth, 56.38; Rachel Arthur, sixth, 1:06.82.

11-12 girls: Emma Sisk, first, 46.70; Samantha Wagner, second, 1:05.62.

13-14 girls: Autumn Walker, second, 40.71; Megan Silveus, third, 41.92.

15-16 girls: Nicki Craig, second, 37.15; Bailey Barton, fourth, 42.17.

17-25 girls: Elizabeth Hayes, second, 34.85; Jennifer Barton, fourth, 35.79.

26-39 women: Lori Leichliter, first, 42.55; Tina Bay, second, 44.30.

40-up women: Gail Hayes, first, 39.38.

8U girls: Ebin Smith, fourth, 1:22.00.

9-10 boys: Paydon Dixon, third, 55.81.

11-12 boys: Brian Leichliter, fourth, 49.00.

13-14 boys: Blade Baker, first, 42.36; Jon Wright, second, 47.18.

15-16 boys: Samuel Hendrix, first, 29.60; Bryce Thornton, second, 45.03.

26-39 men: Mike Pacheco, second, 43.52.

40-up men: Jamie Albrecht, third, 37.78; Rick Earley, fifth, 43.56.

BACK STROKE

8U girls: Kasey Richards, second 37.00; Amelia McKinney, fourth, 39.34; Summer Albrecht, fifth, 40.97.

9-10 girls: Elayna Sisk, second, 24.22; Amber Johnson, third, 25.80; Darby Bell, fourth, 26.77.

11-12 girls: Abby Dzurick, first, 28.05; Adrianna Bard, third, 32.75.

13-14 girls: Megan Silveus, first, 20.40; Elexis Calhoun, fourth, 24.35; Kaylee Evans, fifth, 28.32.

15-16 girls: Bailey Barton, third, 22.30.

17-25 girls: Amber Honig, first, 18.47; Elise Kelley, second, 19.84; Jennifer Barton, third, 20.64.

26-39 women: Tina Bay, second, 22.60; Stacey Silveus, third, 23.50.

40-up women: Barbara Earley, second, 26.42.

8U boys: Isaiah Anderson, fourth, 54.46.

9-10 boys: Logan Pacheco, third, 32.32.

11-12 boys: Brian Leichliter, second, 28.40.

13-14 boys: Jon Wright, first, 24.28; Blade Baker, second, 25.94.

15-16 boys: Bryce Thornton, first, 28.52.

26-39 men: Mike Pacheco, second, 27.75.

40-up men: Bill Wright, second, 24.38; Art Thomas, fifth, 27.66.

BUTTERFLY

8U girls: Kasey Richards, second, 37.80; Hailee Hoyle, third, 38.62; Amelia McKinney, fourth, 47.14.

9-10 girls: Elayna Sisk, second, 25.05; Cheyanna Schock, third, 25.18; Darby Bell, fifth, 27.87.

11-12 girls: Alyssa Hayes, third, 25.98; Abby Dzurick, fourth, 27.50.

13-14 girls: Nora Dixon, first, 18.11; Megan McGowen, fifth, 23.40.

15-16 girls: Dakota Hugenot, second, 22.62; Bailey Barton, third, 24.01.

17-25 girls: Elizabeth Hayes, third, 17.60; Lauren Kelley, fourth, 21.59.

8U boys: Hunter McKinney, fourth, 43.90; Ebin Smith, fifth, 46.47.

9-10 boys: Paydon Dixon, second, 29.33; Joshua Stell, third, 30.34; Logan Pacheco, fourth, 32.37.

11-12 boys: Ethan Hoyle, fourth, 34.26.

15-16 boys: Samuel Hendrix, first, 14.58; Ben Hugenot, third, 18.49.

17-25 boys: Michael Shea, first, 19.30; Aaron Craig, second, 20.03.

40-up men: Jamie Albrecht, second, 16.70; Art Thomas, second, 23.29.

LONG BREAST STROKE

8U: Summer Albrecht, third, 1:51.61.

9-10 girls: Rachel Arthur, third, 1:28.04; Cheyanna Schock, fourth, 1:29.48.

11-12 girls: Alyssa Hayes, third, 58.47; Emma Sisk, fourth, 1:14.80; Sydney Anderson, sixth, 1:56.70.

13-14 girls: Megan McGowen, second, 56.77; Elexis Calhoun, third, 1:04.10; Kaylee Evans, fourth, 1:06.02.

15-16 girls: Stephanie Mitchell, second, 54.92.

17-25 girls: Jamie Barton, third, 52.27.

26-39 women: Lori Leichliter, first, 54.49.

40-up women: Barbara Earley, first, 1:07.15.

8U: Ebin Smith, second, 1:27.18.

9-10 boys: John Shriver, first, 1:09.10; Noah Anderson, third, 1:20.50; Lance Smith, fifth, 1:36.12.

11-12 boys: Ethan Hoyle, fifth, 1:21.40.

13-14 boys: Caleb Adkison, first, 46.68; Jon Howard, second, 1:13.90.

15-16 boys: Ben Hugenot, second, 49.03.

17-25 boys: Braden McKnight, first, 40.00; Andrew Finn, second, 40.93; Greg Ryan, third, 50.21.

40-up men: Rick Earley, third, 50.46.

FREE RELAY

8U: Second, 2:33.80.

9-10 girls: Second, 1:42.13; Fifth, 2:37.61.

11-12 girls: Second, 1:31.09

13-14 girls: First, 1:10.59; Second, 1:29.70.

15-16 girls: Second, 1:13.59.

17-25 girls: Second, 1:10.38.

26-up women: First, 1:16.95; Second, 1:23.65.

8U boys: Third, 2:47.99.

9-10 boys: Second, 1:44.15; Third, 1:59.25.

11-12 boys: Fourth, 1:53.00.

13-14 boys: Second, 1:19.52.

15-16 boys: First, 1:04.14.

17-25 boys: Second, 1:03.35; Third, 1:03.90.

Leave a comment

Leave a Reply